U ime Autokluba Rijeka Tomislav Šepić je predstavio projekt prometno edukativnih radionica namijenjen adolescentima Sekunda koja mijenja život
Hrvatski autoklub i Grad Zagreb, tradicionalno u sklopu Europskog tjedna mobilnosti, organiziraju stručni skup “Sigurnost i mobilnost” na kojem su stručnjaci iz Europe i Hrvatske prezentirali modele i aspekte sigurnosti i mobilnosti. Na skupu je bio prisutan i Autokub Rijeka.
U ime Autokluba Rijeka Tomislav Šepić je predstavio projekt prometno edukativnih radionica Sekunda koja mijenja život koji se provode s adolescentima, učenicima završnih razreda srednjih škola na području Grada Rijeke i Primorsko goranske županije od 2003. godine. Adolescencija je period života u kojem mladi preuzimaju različite rizike u svom nastojanju da stvore vlastitu autonomiju te definiraju svoj identitet. Stoga se postavlja pitanje možemo li i na koji način utjecati na njihovo ponašanje u prometu? Kao odgovor na to pitanje, nastao je ciklus interaktivni radionica za učenike srednjih škola Sekunda koja mijenja život. To je samo jedan u nizu projekata Autokluba Rijeka, kojim se nastoji unaprijediti sigurnosti na našim cestama te smanjiti stradavanja, naročito kod mladih ljudi koji su jedna od najugroženijih skupina.
Autoklub Rijeka član ERSC
Prezentaciju European Road Safetty Charter održala je Sophie Vanhove iz VIAS Instituta Belgija i član European Road Safety Charter (ERSC). ERSC je ustrojen od Europske komisije a zastupa najveću platformu civilnog društva za sigurnost na cestama. Više od 3.800 javnih, nevladinih organizacija i drugih subjekata je prihvatilo Povelju i obvezalo se na privodu akcija i inicijativa za unapređenje sigurnosti na cestama. Naglasak u sustavu ERSC je razmjena dobrih iskustava i prakse. HAK je pozvao institucije i organizacije iz Republike Hrvatske koje djeluju na području sigurnosti i mobilnosti da se pridruže ERSC. To je učinio i Autoklub Rijeka te postao članom ERSC 2022. godine.
Darko Grac iz Ministarstva unutarnjih poslova prezentirao Stanje sigurnosti cestovnog prometa u RH tijekom osam mjeseci 2022. godine. U svom izlaganju Grac se dotaknuo statističkih podataka stradavanja na hrvatskim cestama i komparaciji s prethodnom godinom.
Leonid Ljubotina s Fakulteta prometnih znanosti prezentirao je projekt Primjena CycleRAP metodologije u sklopu projekta Sabrina, dok je Tihomir Tomaž Pavičić s NonCarbon akademije prezentirao temu Dekarbonizacije motoriziranog prometa u gradovima, odnosno metodu uklanjanja ugljika iz motora vozila.
Ne ostavljajte dijete u autu
Nikolina Benčević iz udruge Roda prezentirala projekt Ne ostavljajte dijete u automobilu. Upozoravaju da otvoreni prozori, posebno pri visokim temperaturama ne smanjuju zagrijavanje zraka u automobilu u značajnoj mjeri te da se tijelo djeteta zagrijava tri do pet puta brže od tijela odrasle osobe.
Mr. Krešimir Viduka iz HAK-a predstavio je projekt HAK-a Mobilnost starijih osoba – projekt Zlatne godine. Projekt je nastao potaknuti tim problemom kako sve češće u prometnim nesrećama stradaju osobe starije životne dobi. Projekt se provodi u neposrednoj komunikaciji s polaznicima edukacije, elaborira problematiku ukazujući na specifične poteškoće s kojima se stariji sudionici u prometu susreću.