AktualnostiPrometna infrastrukturaŽupanijski savjet posjetio drugu cijev tunela Učka koja se otvara 12. rujna

prije 3 tjedna1004 min

U obilasku je naglasak dan na sigurnost tunela, stare i nove cijevi

Članovi Savjeta za sigurnost prometa na cestama Primorsko-goranske županije posjetili su drugu cijev tunela Učka koja će se svečano otvoriti 12. rujna. Do kraja rujna u prometu će biti obje cijevi, a potom slijedi zatvaranje, izgradnja tri poprečna tunela i obnova stare cijevi puštene u promet 1981. godine. Promet kroz Učku će se odvijati novom cijevi, a u svibnju 2025. godine u funkciju će obje cijevi. Četiri trake trebale bi povezati tunel Učku i Matulje do 2026. godine.
Druga cijev duga je 5.630 metara, duža je 500 metara od stare cijevi. To je treći najduži tunel u Hrvatskoj. Dosad je treće mjesto držala prva cijev Učke. Drugi najduži hrvatski tunel Sveti Rok duži je od druge cijevi Učke tek pedesetak metara. Najduža Mala Kapela duža je dvjestotinjak metara. Zanimljivo je da su cijevi s istarske strane udaljene stotinjak metara, a s kvarnerske strane udaljene su tek 25 metara.
Obilazak tunela krenuo je od centra upravljanja kojim dominiraju dva velika video zida. Na jedan stižu snimke sa 74 nadzorne kamere iz nove cijevi, a drugi video zid pokriva Istarski ipsilon. U sklopu centra rezerviran je prostor za stožer za krizne situacije. Slijedi obilazak tunela. Vrlo ugodan obilazak jer temperature u tunelu ne prelaze temperaturu od 20 stupnjeva. Članovi Savjeta zavirili su u poprečne tunele koji služe za komunikaciju i evakuaciju u slučaju incidenta. Čak 24 prolaza povezivat će sigurnosne cijevi.
U obilasku je naglasak stavljen na sigurnost. Iako tunel Učka ima samo jednu cijev, što je sigurno rizičnija opcija od tunela s vije cijevi, u 43 godine nije zabilježena niti jedna nesreća s tragičnim krajem u samom tunelu. Zasluge za to sigurno pripadaju budnim službama. Zanimljiv je podatak da je od 2.000 godine zabilježeno 11 požara na vozilima u tunelu. Brza intervencija vatrogasaca neutralizirala je opasnost. Bitna sastavnica sigurnosti je pratnja vozila s opasnim teretom kroz tunel. U prvom redu radi se o cisternama. Koliko pratnja ima posla svjedoči podatak da vozilo za pratnju prijeđe 100 tisuća kilometara godišnje samo kroz tunel.
Ipsilon i tunel će se uklopiti u novi sustav naplate cestarine u Hrvatskoj, no rampe pred tunelom će ostati kako bi se tunel mogao ekspresno zatvoriti u slučaju incidenta.