AktualnostiPrometSigurnost prometaZimska služba Županijske uprave za ceste

prije 3 godine8916 min
https://zmigavac.hr/wp-content/uploads/2021/01/DSC_3470-1.jpg

U zimskom periodu, od 1. studenoga do 15. travnja, održava se 559 kilometara županijskih cesta i 305 kilometara lokalnih cesta kojima upravlja Županijska uprava za ceste Primorsko-goranske županije

Zimska služba je pojam i uobičajeni izraz za cijeli niz radnji, mjera, postupaka i aktivnosti u zimskom razdoblju, koje imaju zadaću osigurati mogućnost odvijanja prometa cestama, uz najveću moguću sigurnost sudionika u prometu i prihvatljive troškove. U zimskom razdoblju koje, u pravilu, traje od 1. studenoga tekuće do 15. travnja sljedeće godine, ceste se održavaju u skladu s izvedbenim programom zimske službe.

Stoga je Županijska uprava za ceste Primorsko-goranske županije u listopadu 2020. godine, na prijedlog izvođača radova Ceste Rijeka d.o.o., izradila Izvedbeni program zimske službe 2020/21. godine za županijske i lokalne ceste u Primorsko-goranskoj županiji. Provedbom zimske službe rukovodi Operativni stožer zimske službe preko djelovanja Dežurne službe na Kukuljanovu te tri centralna mjesta pripravnosti Rijeka, Delnice i Crikvenica. U okviru centralnih mjesta pripravnosti organizirano je sedam stalnih mjesta pripravnosti te četiri povremena mjesta pripravnosti koja se aktiviraju ovisno o najavama nepovoljnih vremenskih uvjeta. Dinamiku provođenja pojedinih aktivnosti operativno utvrđuje rukovoditelj mjesta
pripravnosti u okviru prava i obveza, a prema stanju cesta, vremenskim uvjetima, odnosno zimskim uvjetima.

U zimskim uvjetima održava se 559 kilometara županijskih cesta i 305 kilometara lokalnih cesta kojima upravlja Županijska uprava za ceste Primorsko-goranske županije. Održavanje prohodnosti pojedinih cesta u zimskom razdoblju određeno je prema razini prednosti koja je utvrđena godišnjim planom, a ovisno o vrsti ceste, gustoći i strukturi prometa, zemljišno – klimatskim uvjetima i lokalnim potrebama. Cestovna mreža u nadležnosti ove uprave za ceste razvrstana je u III i IV razinu prednosti sukladno članku 37. Pravilnika o održavanju cesta (NN 90/2014).

Kod cestovnih pravaca III razine prednosti nužno je osigurati prohodnost u razdoblju od 5 – 20 sati na županijskim cestama, osobito na onim koje povezuju državne i županijske ceste s morskim i riječnim lukama županijskog značenja, zračnim lukama, željezničkim kolodvorima, robnim terminalima, izdvojenim građevinskim područjima i lokalitetima ugostiteljsko turističke i sportsko-rekreacijske namjene, izdvojenim građevinskim područjima proizvodne i poslovne namjene, lokalitetima i građevinama ubilježenim u državnim registrima, kao povijesno-kulturna i prirodna baština, naseljima većim od 300 stanovnika (s time da je udaljenost početka naselja od razvrstane ceste veća od 500 metara) te važnije lokalne ceste. Ako je intenzitet snježenja prosječan nužno je osigurati prohodnost kolnika s mogućim zastojima do dva sata izmežu 20 i 5 sati.
Ako je intenzitet snježenja iznadprosječan nužno je osigurati prohodnost (kod kolnika s više prometnih trakova) samo jednog prometnog traka s mogućim zastojima do dva sata između 20 i 5 sati.

Kod cestovnih pravaca IV razine prednosti nužno je osigurati prohodnost u razdoblju od 7-20 sati. Kod ostalih lokalnih cesta kod prosječnog intenziteta snježenja nužno je osigurati prohodnost kolnika s mogućim kraćim zastojima. Kod iznadprosječnog snježenja nužno je osigurati prohodnost s mogućim zastojima do jednog dana.

Za zimsku službu 16 milijuna kuna

Za obavljanje zimske službe osigurani su slijedeći kapaciteti: pet cestarskih vozila, 24 radna vozila, šest utovarivača, jedna snježna freza te 16 cestara. Planom je predviđen utrošak cca. 3.840 tona soli te 3.550,00 kubika sipine. Ukupni troškovi obavljanja zimske službe planirani su u iznosu od 16 milijuna kuna, koji može odstupati ovisno o intenzitetu zimskog razdoblja.