Prednjače prekršaji zbog alkohola, vožnje bez dozvole, vožnje tijekom zabrane…
Prekršajni odjel Općinskog suda u Rijeci, između ostalog, odlučuje o prekršajima iz područja sigurnosti cestovnog prometa. Najvećim dijelom radi se o prekršajima propisanim Zakonom o sigurnosti prometa na cestama. Prekršajni odjel zaprimio je u 2024. godini 2.709 predmeta (optužnih prijedloga sa zahtjevom za pokretanje prekršajnog postupka). Više no preklani, kada je zaprimljeno 2.432 optužnih prijedloga, ali manje no 2022. godine, kada je zaprimljeno 3.249 optužnih prijedloga.
Najčešći tužitelj u spomenutoj grani sudovanja je MUP dok su manjim dijelom podnositelji optužnih prijedloga jedinice lokalne samouprave, najčešće Grad Rijeka, Direkcija za prometno redarstvo. Zakonom o sigurnosti prometa na cestama propisane su novčane kazne za najteže prekršaje u rasponu od 1.320 do 2.650 eura ili alternativno kazna zatvora u trajanju do 60 dana.
Za alkohol 562 presude
Za najteže prekršaje iz oblasti prekršajnog sudovanja, uz novčanu kaznu ili kaznu zatvora, Sud okrivljeniku može izreći i zaštitnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom određene kategorije ili svih kategorija u trajanju od jednog mjeseca do dvije godine.
Također, za takve prekršaje, recidivistima, dakle onima koji su višestruko prekršajno osuđivani zbog povrede Zakona o sigurnosti prometa na cestama, Sud može izreći i mjeru trajnog oduzimanja motornog vozila kojim je počinio prekršaj.
Prilikom određivanja o vrsti i mjeri kazne, Sud cijeni olakotne i otegotne okolnosti koje postoje na strani okrivljenika, a naročito otegotnim okolnostima smatra se prethodno pravomoćno prekršajno osuđivanje, s time što protekom tri godine od pravomoćnosti presude nastupa rehabilitacija u odnosu na takvu pravomoćnu presudu, te se ista ne može smatrati kao otegotna okolnost.
Kako izgleda statistika u 2024. godini, kad je riječ o najtežim presudama? Čak 562 presude odnose se na alkohol. Zbog vožnje prije stjecanja prava na upravljanje donesene su 262 presude. U 166 slučaja donesene su presude zbog upravljanje motornim vozilom za vrijeme trajanja zaštitne mjere zabrane upravljanja. Zbog prekoračenje dopuštene brzine kretanja izvan naselja izrečeno je 78 presuda. Prekoračenje dopuštene brzine kretanja u naselju završilo je presudom u 62 slučaja. Zbog nekorištenja pojasa donesene su 32 presude.
Lani je Sud oduzeo šest vozila kojima je počinjen neki od najtežih prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
U 2024. godini donesene su 304 presude u kojima je izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom, najčešće kategorijom B. Sud je izrekao u 53 presude kaznu zatvora zbog najtežih prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Iza rešetaka
Ukoliko je teži prekršaj počinio recidivist i ukoliko je vozač uhićen, okrivljenik se nakon uhićenja dovodi u Sud i tada dežurni sudac provodi žurni postupak. U takvom slučaju sudac može produžiti zadržavanje okrivljenika u zatvoru i prije pravomoćnosti odluke o prekršaju, a takvo zadržavanje u prekršajnom postupku može trajati do 15 dana.
Za lakše prekršaje propisane Zakonom o sigurnosti prometa na cestama, a radi se o prekršajima za koje je kao jedina kazna propisana novčana kazna do 663,61 eura, za koje prekršaje je ovlašteni tužitelj obavezan izdati tzv. obavezni prekršajni nalog, u slučaju prigovora na obavezni prekršajni nalog, Sud odlučuje kao drugostupanjsko tijelo, što znači da donosi presudu na koju stranke više nemaju pravo žalbe. Takva presuda postaje pravomoćna danom donošenja.
Kod izricanja novčanih kazni, Prekršajni zakon daje pogodnost okrivljeniku da, ukoliko u roku za plaćanje izrečene novčane kazne, koji rok određuje Sud, plati dvije trećine izrečene novčane kazne, smatra se da je plaćena cijela kazna.
Negativni bodovi i kazne
Odredbom članka 286. Zakona o sigurnosti prometa na cestama propisane su pravne posljedice pravomoćne osude vozača motornog vozila za određene prekršaje za koje se upisuju negativni prekršajni bodovi u evidenciju vozača.
Vozaču koji u dvije godine prikupi 12 negativnih prekršajnih bodova, Ministarstvo unutarnjih poslova rješenjem će ukinuti i oduzeti vozačku dozvolu. Nakon što su negativni prekršajni bodovi uzeti u obzir za donošenje takvog rješenja, bodovi se brišu iz evidencije. Takav vozač prije podnošenja zahtjeva za izdavanje vozačke dozvole, mora položiti vozački ispit, a može ga polagati istekom roka od dvije godine od dana izvršnosti rješenja kojim mu je ukinuta, odnosno oduzeta vozačka dozvola, i to nakon provedenog postupka osposobljavanja za vozača. Takav vozač, ukoliko upravlja motornim vozilom nakon izvršnosti navedenog rješenja, a prije ponovnog stjecanja prava na samostalno upravljanje motornim vozilom, dobit će kaznu u rasponu od 1.320 do 2.650 eura ili kaznu zatvora u trajanju do 60 dana.
Svi navedeni podaci odnose se samo na prekršajnu granu sudovanja iz područja sigurnosti prometa na cestama, u što ne ulaze kaznena djela iz područja sigurnosti prometa na cestama.