U radu Preventivne aktivnosti Savjeta za sigurnost prometa Primorsko-goranske županije detaljno su elaborirane dugogodišnje akcije u preveniranju pogibelji na cestama, poglavito tzv. ranjivih skupina sudionika u prometu
Prof.dr.sc. Hrvoje Baričević
U Rovinju je od 18. do 21. ožujka održan stručni skup pod nazivom 49. International Road Conference & Expo 2025. Ovogodišnje okupljanje više od 450 sudionika i brojnih komercijalnih izlagača iskazano je visokom razinom organizacije, kvalitetom izlaganja predavača kao i brojnim, zanimljivim, afirmativnim i konstruktivnim diskusijama i time još su jednom potvrdilo svrsishodnost i korisnost ove manifestacije. Bio je to još jedan susret za pamćenje na kojem su se okupili brojni stručnjaci, znanstvenici, gospodarstvenici i svi oni koji su na bilo koji način karijerno povezani s problematikom cestovne infrastrukture, inovacijama u IT sektoru, upravljačkim i sigurnosnim tehnikama, tzv. pametnim gradovima, urbanom mobilnošću, primjeni umjetne inteligencije u prometu i dr.
Prezentirano 30 tema
Realiziran je raznovrstan program stručnih izlaganja iz područja eksploatacije cestovne infrastrukture sa svim pratećim aktivnostima u domeni kontrole i regulacije prometa. Između tridesetak prezentiranih tema poseban interes izazvali su slijedeće naslovi: Odgovornost upravitelja cesta za prometne nesreće uzrokovane propustima u održavanju, Suvremeni pristupi projektiranju cesta, Izazovi u provedbi aktivnosti za povećanje djece biciklista u prometu, Kružna raskršća u funkciji kontrole brzine – Studija slučaja, Očuvanje prirodnog okoliša prilikom realizacije infrastrukturnih projekata, Ocjena mogućeg smanjenja smrtnih žrtava i teško povrijeđenih prilikom udara u pasivno sigurne stupove javne rasvjete, Otkrivanje prometnih anomalija, incidenata i nesreća neprimjetno uz dionicu ceste pomoću distribuiranog akustičnog senzora, Željezničko-cestovni prijelazi: uzroci, posljedice i prevencija naleta na polubranike, Sigurniji pješački prijelazi – tehnička regulativa i drugi naslovi. Također treba izdvojiti vrlo posjećenu panel diskusiju Transformacija sigurnosti i održavanja cesta u kontekstu primjene umjetne inteligencije, te brojne tzv. poster prezentacije na temu sigurnosti cestovnog prometa.
Savjet na skupu
Tradicionalno i na ovogodišnjem skupu sudjelovali su predstavnici Savjeta za sigurnost prometa na cestama Primorsko-goranske županije. U radu pod naslovom: Preventivne aktivnosti Savjeta za sigurnost prometa Primorsko-goranske županije detaljno su elaborirane dugogodišnje akcije u preveniranju pogibelji na cestama, poglavito tzv. ranjivih skupina sudionika u prometu. Akciju “Prvi koraci u prometu” provode djelatnici Doma mladih i pripadnici prometne policije MUP-a Primorsko-goranske županije i ostalih dionika. Svrha ove preventivno-edukativne manifestacije je obuka i upoznavanje djece prvih razreda svih osnovnih škola na području Županije s temeljnim prometnim pravilima i propisima uz usvajanje pozitivnog ponašanja na cestama. Edukacija se provodi kroz jednodnevnu nastavu koja se sastoji iz teorijskog i praktičnog dijela. Učenici prvih razreda upoznaju se s ponašanjem u prometu u konkretnim prometnim situacijama. Inicijativa je rezultat provedenih anketa među učiteljima tehničke kulture u osnovnim školama koji su zaduženi za vođenje izvannastavnih aktivnosti prometne kulture.
Od 2005. godine tradicionalno se organizira akcija “Motociklom u život” koja je namijenjena vozačima motocikala i mopeda, a realizira se na Automotodromu Grobnik. Ideja je kroz zanimljiv i dinamičan program upoznati ovaj segment vozačke populacije s važnim temama u cilju povećanja sigurnost u prometu. Akcija se održava kroz dvije cjeline, a teoretski i praktični dio provode kompetentni stručnjaci. U prvom dijelu kroz teoretsko predavanje kandidati se upoznaju sa značajem nabavke odgovarajuće opreme za motocikl u domeni aktivne i pasivne zaštite. Predstavnici policije ukazuju na najčešće i najopasnije prekršaje, a HAK-ovi ovlašteni ispitivači kroz prigodne testove polaznike podsjećaju što su sve zaboravili od prometnih propisa i sigurnosnih pravila, ali i poučavaju o aktualnostima i promjenama u zakonskim propisima. Praktični dio realizira se na poligonu i motociklističkoj pisti u sklopu programa sigurne vožnje od strane ovlaštenog instruktora.
Liderstvo PGŽ
Primorsko-goranska županija kroz djelovanje Savjeta podržava aktivnosti u sklopu “Programa prometne kulture za najmlađe”, u kojima sudjeluju učenici od drugog do četvrtog razreda osnovnih škola. Namijenjen je djeci nižeg osnovnoškolskog uzrasta, a obuhvaćene su teme stjecanja pozitivnog ponašanja u prometu, prve pomoći, zaštite od požara i minsko-eksplozivnih sredstava. Program provode tvrtka Mini Auti Hrvatska (Jumicar) i MUP-RH u suradnji s partnerima. Nadalje, Projekt prometnih poligona u dječjim vrtićima dio je provedbe aktivnosti “Poticanje i praćenje sigurnosti prometa na cestama” koje provodi Savjet. Cilj je omogućiti djeci usvajanje znanja i osposobljavanje za što sigurnije sudjelovanje u svakodnevnim situacijama u prometu. Temelji se na izgradnji poligona za edukaciju djece u dječjim vrtićima, kojima se daju prijedlozi rješenja prometnih poligona na kojima je moguće simulirati razne situacije u realnom okruženju cestovnog prometovanja. U kontroliranim uvjetima nastoji se naučiti i prilagoditi ponašanje najmlađe populacije u svojstvu pješaka, biciklista, vozača romobila i drugih cestovnih prometala. U ostvarenju ovog projekta sudjelovalo je Veleučilište u Rijeci. Na konferenciji su prezentirane i druge aktivnosti koje je Savjet provodi samostalno ili u suradnji s drugim akterima, kao što su hvalevrijedni zajednički projekti s Autoklubom Rijeka.
Sustavni pristup rješavanju prometne sigurnosti na cestama sasvim sigurno utječe permanentnim smanjivanjem broja poginulih i povrijeđenih osoba na cestama. Time je još jednom Primorsko-goranska županija apostrofirana kao lider među svim hrvatskim županijama u pogledu brige regionalne uprave za rješavanje problema cestovne prometne sigurnosti.