AktualnostiPrometna infrastrukturaKako i koliko se plaćaju autoceste u susjednim državama?

prije 1 dan786 min

U Sloveniji vrijedi samo e-vinjeta, u Austriji uz digitalnu vrijedi i naljepnica

Puno vozača zaputilo se preko granice u blagdansko doba, a još više će autocestama susjednih država u skijaško doba, početkom 2025. godine. Najpopularnija odredišta su Slovenija, Italija i Austrija, a netko će i do Francuske ili BiH. Mnoštvo je savjeta kako se pripremiti za duže zimsko putovanje, a bitna je informacija kako platiti cestarine u državama uglavnom premreženima autocestama.

Kazna 300 eura

Za neke je Slovenija odredište, a nekima je susjedna država prva etapa dužeg puta. Slovenija je lani uvela e-vinjeta, klasične naljepnice na vjetrobranskim staklima otišle su u povijest. Uvođenje elektroničkih vinjeta donijelo je uklanjanje naplatnih kućica sa slovenskih autocesta. Nove vinjete vežu se uz registraciju vozila. Najčešće se kupuju na web stranici Društva za autoceste Republike Slovenije (dars.si) i na benzinskim pumpama u Hrvatskoj i Sloveniji. Ideja da kupite vinjetu na prvoj benzinskoj postaji na autocesti nije pametna. Kazna za vožnju bez vinjete na autocesti je paprena, 300 eura.
Tjedna vinjeta za automobile odnosno 2A kategoriju stoji 16 eura, mjesečna 32 eura, a godišnja 117,5 eura. I to je slovenska vinjeta koja se najčešće kupuje. U cjenovni razred 2A ulaze vozila najveće dopuštene mase do 3.500 kilograma čija visina iznad prve osovine ne prelazi 1,3 metra (većina osobnih automobila, monovolumena, terenskih vozila, SUV i tzv. “pick up” vozila). Detaljni cjenik slovenskih e-vinjeta jednostavno se može naći na web stranici DARS-a. Hrvatski vozači često su imali primjedbe da ne postoje dnevne vinjete i da tjedna vinjeta mnogima ne odgovara jer se često ide na skijanje od osam dana.

Tuneli dodatno

Autoceste u Austriji također se plaćaju vinjetama, no uz e-vinjetu Austrijanci su ostavili i klasičnu vinjeta naljepnicu. Uz napomenu da se dnevna vinjeta može kupiti isključivo u digitalnom obliku. Klasične vinjete naljepnice najčešće se kupuju na benzinskim postajama. Digitalne vinjete mogu se kupiti na web stranici ASFINAG-a odnosno austrijske javne firme koja planira, financira, gradi, održava i naplaćuje cestarinu na autocestama (shop.asfinag.at/hr). Online kupnja vinjete je jednostavna. Kao i u Deželi, vinjeta se veže uz registraciju vozila. Cijene austrijskih vinjeta od 1. prosinca poskupjele su za 7,7 posto. Jednodnevna vinjeta po novom stoji 9,30 eura. Cijena desetodnevne vinjete jest 12,40 eura, dvomjesečnu ćete platiti 31,10 eura, a cijena godišnje iznosi 103,80 eura. Godišnja vinjeta za 2025. već se može kupiti i vrijedi do 31. siječnja 2026. godine.
Online kupnja digitalne dvomjesečne i godišnje vinjete ima jednu specifičnost. Vrijede tek 18. dan od dana kupnje. Naime, pri online kupnji digitalne vinjete u roku od dva tjedna može se odustati od kupnje. Pri kupnji na prodajnim mjestima i automatima digitalna vinjeta vrijedi odmah.
Podsjetimo da vinjeta ne podrazumijeva besplatan prolaz nekim austrijskim tunelima. Prolaz Karavankama stoji dodatnih 8,20 eura za automobil, a prolaz tunelima Tauern/Katschberg 13 eura u jednom smjeru.

Naplatne kućice i ENC

U Italiji i Francuskoj se cestarina plaća na naplatnim kućicama. Za orijentaciju, za 130 kilometara autoceste od Trsta do Venecije vozač automobila platit će 11,20 eura. U BiH vrijedi isti model. Novina je da vozači iz Federacije BiH i Hrvatske mogu s postojećim ENC uređajima za elektronsku naplatu cestarina plaćati cestarinu u Hrvatskoj i na području Federacije. No, prethodno je potrebno registrirati ENC na naplatnom mjestu u susjednoj državi. Mađarska dnevna stoji nešto manje od 13 eura, a desetodnevna nešto manje od 16 eura. to je 15,66 eura. Može se kupiti online i na benzinskim postajama. U Češkoj dnevna vinjeta stoji osam eura, u Slovačkoj 5,40 eura.