Gotovo 700 ozlijeđenih transportirano je u bolnice na daljnje liječenje
Tijekom 2024. godine timovi Hitne medicinske službe (HMS) Zavoda za hitnu medicinu PGŽ zbrinuli su 1.046 osoba ozlijeđenih u prometnim nesrećama na cestama u Primorsko-goranskoj županiji, što je za 1,11 posto manje nego u 2023. godini. Od ukupnog broja ozlijeđenih u prometnim nesrećama, njih 694 je prevezeno u bolnice radi dodatne obrade i nastavka liječenja i to: 632 pacijenata u KBC Rijeka – OHBP Sušak, šestero pacijenta u KBC Rijeka – OHBP Rijeka, 35 pacijenata u KBC Rijeka – Lokalitet Kantrida, troje pacijenta u Kliniku za ortopediju Lovran, 11 pacijenata u OB Karlovac te sedmero pacijenata u OB Ogulin.
Preostali ozlijeđeni pacijenti, njih 345, nakon pregleda liječnika i procjene zdravstvenog stanja nisu zahtijevali transport u bolničku ustanovu poradi obrade i liječenja te su upućeni na kućnu njegu. Na mjestu nesreće smrtno je stradalo 17 osoba. Zavod za hitnu medicinu PGŽ evidentira samo one smrtne slučajeve koje su se dogodile na mjestu nesreće i/ili tijekom transporta u bolnicu.
Ljeti 50 posto intervencija
Kod 17 osoba stradalih u prometnim nesrećama na javnim cestama u PGŽ nije bilo znakova života po dolasku tima HMS-a na mjesto događaja. Smrtonosne ozljede evidentirane su kod 11 sudionika u prometu i u tim slučajevima nisu provođene mjere oživljavanja. Oživljavanje na mjestu prometne nesreće provedeno je kod šest ozlijeđenih osoba, a dvije su ozlijeđene osobe reanimirane u tijeku transportira u KBC Rijeka – lokalitet Sušak. Ukupno je 15 osoba proglašeno mrtvim na mjestu događaja.
Komparirajući podatke s istima iz 2023. godine, evidentan je neznatan ukupni porast broja ozlijeđenih osoba na cestama u PGŽ za 0,67 posto (sedmero osoba više), smanjen je broj prevezenih ozlijeđenih osoba u bolnice za deset posto (70 osoba manje).
U ispostavama Rijeka, Crikvenica, Opatija, Delnice, Rab i Cres bilježi se manji ili veći porast broja ozlijeđenih osoba u prometnim nesrećama na području PGŽ dok je u preostalim ispostavama (Krk, Mali Lošinj, Vrbovsko, Čabar) manji broj ozlijeđenih nego u 2023. godini. Najviše je intervencija u Rijeci (466), slijede Krk (119), Crikvenica (118), Opatija (111), Delnice (79)… Najmanje je intervencija u Čabru (4).
Najveći je broj ozlijeđenih u prometnim nezgodama tijekom ljetnih mjeseci, u lipnju, srpnju, kolovozu i rujnu 2024. godine. U tom razdoblju bilo je ukupno 528 ozlijeđenih osoba, što čini gotovo 50 posto od ukupnog broja ozlijeđenih u 2024. godini.
Mjesec s najvećim brojem ozlijeđenih u prometnim nezgodama bio je srpanj (164 ozlijeđene osobe) dok je najmanji broj ozlijeđenih bio u siječnju (45). Prema dostupnim podacima, 242 ozlijeđene osobe su inozemni osiguranici ili neosigurane osobe stranci od čega je njih 174 (72 posto) ozlijeđeno od početka lipnja do kraja rujna.
Borba s vremenom
Nabavkom novih vozila za Zavod za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije, u suradnji s osnivačem Primorsko-goranskom županijom, osigurava se veća sigurnost na cestama, kako za djelatnike, tako i za sve kojima je pomoć timova hitne medicinske službe i sanitetskog prijevoza.
“Zlatni sat” u zbrinjavanju politraumatiziranih pacijenata standard je u suvremenoj hitnoj medicini, a odnosi se na vrijeme od trenutka nastanka ozljede pa do dolaska pacijenta u bolnicu na konačno zbrinjavanje. Ozljede u prometnim nezgodama su upravo takve i zahtijevaju aktivno liječenje koje započinje na mjestu nesreće i traje tijekom transporta do bolnice. Svi pacijenti koji unutar “zlatnog sata” stignu u bolnicu imaju veću šansu za optimalni oporavak i kvalitetniji nastavak života, iako se mora znati kako je sat vremena za pojedine ozljede predug vremenski period, a s obzirom na geografske karakteristike županije dolazak teško ozlijeđenog pacijenta u bolnicu zna biti i prava borba s vremenom.
Još jedan parametar bitan za procjenu učinkovitosti sustava HMS-a je vrijeme odaziva, tj vrijeme od prijema poziva pa do dolaska tima hitne medicinske službe (HMS) na mjesto nesreće. U tom pogledu HMS u PGŽ u potpunosti se uklapa u zacrtani standard koji predviđa da se u urbanim sredinama na mjesto nesreće mora doći za manje od deset minuta u najmanje 80 posto slučajeva, a u ruralnim sredinama za manje od 20 minuta, također u najmanje 80 posto slučajeva.
Tijekom 2025. godine treba uložiti napor da se parametri na koje može utjecati ZZHM PGŽ održe na dostignutoj razini ili poprave, gdje god je to moguće, istaknula je u Izvješću o zbrinjavanju osoba stradalih u prometnim nesrećama na javnim cestama u PGŽ na razini izvanbolničke medicinske službe u 2024. godini ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu PGŽ Senka Kajčić.