Da bi autosjedalica pružila djetetu maksimalnu zaštitu u sudaru, ona se mora pravilno koristiti – mora biti pravilno postavljena, mora odgovarati djetetu i dijete mora biti pravilno vezano
Lara VRSALOVIĆ
Od kuće do vrtića i škole, na izlete ili daleka putovanja, obitelji putuju različitim vrstama prijevoznih sredstava, automobilom, vlakom, biciklom, pješice. Sigurno putovanje s djecom odgovornost je odraslih. Ponekad to nije lako jer ponašanje male djece može biti izazov, no učestalo upozoravanje i prenošenje poruka, ne samo najmlađima već i vozačima, roditeljima i ukupnoj javnosti pomoći će da djeca budu sigurnija kao putnici u vozilima, kao pješaci i u igri.
Prema odredbama članka 163. Zakona o sigurnosti prometa na cestama kojim je reguliran prijevoz djece u motornim vozilima, dijete visine do 150 cm ne smijete prevoziti ako nije smješteno u posebnu sigurnosnu sjedalicu/postolje pričvršćeno za vozilo i suprotno načinu koji je odredio proizvođač posebne sigurnosne sjedalice. Ipak, zakonski propisi ne bi trebali biti glavni razlog za prijevoz djece u autosjedalici već sama sigurnost djeteta. Godine ponavljanja i mnoge kampanje bile su potrebne kako bi se izgradila svijest o važnosti korištenja sigurnosnih pojaseva u vozilu, a još će godine trebati kako bi se prihvatilo da autosjedalica uistinu spašava živote i kako nije dovoljno imati nešto reda radi zbog izbjegavanja kazne. Autosjedalica mora odgovarati vašem djetetu ovisno o dobi, težini, visini, mora odgovarati vašem vozilu te mora biti ispravno postavljena.
Najsigurnije mjesto za postavljanje autosjedalice je što dalje od mogućeg udarca u vozilo, na stražnjem sjedalu, idealno u sredini, ako pojasevi to dozvoljavaju. Nema zakonske prepreke za postavljanje autosjedalice na mjesto suvozača, uz obavezno isključivanje zračnih jastuka, no prednje sjedalo je najrizičnije sjedalu u vozilu, a statistike govore da je najčešći udarac u vozilo u sudaru udarac sprijeda. Svaka autosjedalica mora imati na sebi oznaku atesta sigurnosti Regulative 44/04 ili Regulative 129 Ekonomske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (UNECE R44/04 ili UNECE R129).
Autosjedalice u suprotnom smjeru vožnje
Sjedalice mogu biti okrenute u suprotnom smjeru vožnje ili u smjeru vožnje. Za dijete je najsigurnija vožnja u autosjedalici postavljenoj u smjeru suprotnome od smjera vožnje i treba ostati u takvoj autosjedalici što dulje, dok je ne preraste po težini ili visini. Kako bebe imaju teške glave i slabe vratove, beba okrenuta prema naprijed, kod sudara sprijeda, koji je najčešći i najopasniji tip sudar, pojas zadržava tijelo, no ne i glavu. Glava leti prema naprijed, vrat se rasteže, a još mekane kosti vrata doslovno se razmiču pa može doći do povrede kralježnice i leđne moždine. Kada je beba okrenuta prema nazad, u poluležećem položaju, cijelo tijelo (glava, vrat i trup) zaštićeni su naslonom autosjedalice u sudaru sprijeda. Mnogi roditelji brinu kad djetetove noge dotiču naslon sjedišta vozila, no zapravo je duljina nogu nevažna. Bitno je paziti na glavu odnosno tjeme smije biti najviše dva centimetra ispod gornjega ruba sjedalice. Tri su uvjeta koja moraju biti zadovoljena kako bi se dijete moglo voziti u smjeru vožnje: težina od 10 kg, dob od 15 mjeseci i samostalno hodanje. Autosjedalice se za bebe postavljaju s naslonom pod kutom od 45 stupnjeva, a za djecu stariju od šest mjeseci do 60 stupnjeva u odnosu na tlo. Pojasevi moraju biti postavljeni u visini ili ispod djetetovih ramena, ravni i dobro zategnuti – između trake pojasa i djetetove ključne kosti smije biti prostora za samo jedan prst. Roditelji se ponekad boje da će djetetu biti neudobno uz zategnuti
pojas, no nema straha, a samo ispravno zategnuti pojas zadržava dijete na mjestu. Stoga nemojte vezati dijete u autosjedalicu u debelim komadima odjeće, naročito skafanderima jer se pojas ne može dovoljno zategnuti, a postoji i mogućnost da trake pojasa skliznu. Za dijete je najsigurnije biti što dulje u autosjedalici u smjeru suprotnome smjeru i na tržištu postoji sve veći broj autosjedalica namijenjenih većoj djeci, čak i do 25 kilograma jer pružaju veću zaštitu u usporedbi s autosjedalicama koje se postavljaju u smjeru vožnje.
Autosjedalice u smjeru vožnje
Kad se radi o autosjedalicama u smjeru vožnje, dijete u njima mora biti vezano pojasom sjedalice s pet točaka uporišta kako bi se sile sudara ravnomjerno rasporedile preko cijele tjelesne strukture ili posebnim štitnikom autosjedalice koji podržava trup djeteta i pričvršćuje se pojasom vozila. Trake pojasa autosjedalice koja se postavlja u smjeru vožnje trebaju biti provučene kroz utore prema uputama proizvođača, obično u ravnini ili malo iznad djetetova ramena. Ne smiju biti nigdje zavrnute i moraju biti toliko zategnute da između djetetova prsnog koša i trake pojasa stane samo jedan prst, odnosno da se traka pojasa ne može uštipnuti po duljini. Ukoliko se dijete veže pojasom automobila preko štitnika, potrebno je provjeriti stoji li štitnik uz tijelo djeteta tako da između njega i djeteta stane samo jedan dlan. Autosjedalica se mora pričvrstiti za vozilo sigurnosnim pojasom vozila ili sustavom ISOFIX onako kako propisuje proizvođač. Ako se koristi sigurnosni pojas vozila, potrebno je svom snagom utisnuti autosjedalicu u sjedište vozila i zategnuti pojas kako bi sjedalica bila dobro učvršćena. Ako se sjedalica u donjem dijelu pomiče više od dva-tri centimetra, potrebno ju je dodatno utisnuti i zategnuti.
Pomoćna postolja za veću djecu
Kad dijete preraste autosjedalicu s integriranim sustavom vezanja, spremno je za vezanje sigurnosnim pojasom. Kako bi sigurnosni pojas vozila pružio putniku primjerenu zaštitu, on mora biti namješten nisko preko zdjelice putnika te preko sredine ramena. Zbog nedovoljne visine kod djece pojasevi prelaze preko trbuha i vrata i zbog toga je nužno koristiti pomoćno postolje kako bi se dobila odgovarajuća visina. Razlikujemo tri vrste pomoćnih postolja: postolja s naslonom, postolja bez naslona i kombinirana postolja (s naslonom koji se može maknuti). Naslon postolja omogućuje da se za to predviđenim utorom namjesti gornji dio pojasa vozila preko djetetove ključne kosti te uglavnom pruža i dodatnu zaštitu u slučaju bočnoga sudara pa je preporučljivo postolje s naslonom koristiti što duže. Postolja bez naslona smiju se koristiti tek za djecu višu od 125 cm i težu od 22 kg, odnosno kad gornji dio pojasa prolazi sredinom prsnoga koša i djetetova ramena, i to samo ako to proizvođač sjedalice dopušta i ako je mjesto na sjedištu opremljeno naslonom za glavu.
Za dijete do 150 cm visine je najsigurnija vožnja na pomoćnom postolju, a kako biste znali je li spremno za vožnju bez njega provjerite sjedi li dijete ispravno i kako stoje pojasevi. Leđa i stražnjica moraju biti prislonjeni uz naslon, a koljena savijena preko ruba sjedala. Gornji dio pojasa mora prelaziti preko sredine prsa i ramena i nikako ga se ne smije stavljati ispod pazuha, a donji preko bedara i nisko preko kukova. Ako to nije slučaj, pričekajte.
Kako izabrati autosjedalicu
Pri odabiru autosjedalice dobro je skupiti početne informacije kroz testove, no oni ne mogu biti glavni čimbenik. U kupovinu je potrebno doći s djetetom i automobilom kako biste prije kupnje isprobali dostupne sjedalice. Provjerite možete li autosjedalicu dovoljno čvrsto usaditi u sjedište te je li duljina pojaseva u vozilu dovoljna za sigurno pričvršćivanje sjedala jer i oni za neke modele mogu biti prekratki. Ako planirate koristiti rabljenu autosjedalicu, budite sigurni da nije bila u sudaru. Pravilo je da se takve sjedalice više ne koriste zbog mogućih nevidljivih oštećenja plastike. Nikad nemojte prevoziti dijete u automobilu bez autosjedalice. I najlošija sjedalica bolja je od nikakve i njezinim korištenjem značajno se smanjuje mogućnost zadobivanja teških ozljeda prilikom prometne nesreće. Dječju autosjedalicu treba koristiti uvijek i bez iznimke, pa čak i na najkraćem putovanju ili odlasku do lokalne trgovine. Da bi autosjedalica pružila djetetu maksimalnu zaštitu u sudaru, ona se mora pravilno koristiti – mora biti pravilno postavljena, mora odgovarati djetetu i dijete mora biti pravilno vezano. Uvijek se pridržavajte uputa i informacija u uputama za korištenje dječjeg sjedala i u priručniku za vozilo. I ne zaboravite, svakako vežite i sebe, primjer vrijedi više nego riječi!